Carsharing v ČR v roce 2017

Brno, 24. 4. 2017
Carsharing se již v ČR etabloval jako plnohodnotný způsob dopravy a v posledních letech zažívá výrazný růst.

Z aktuálních údajů o sdílení aut, které zveřejnila Asociace českého carsharingu, plyne, že v ČR je k dispozici 344 sdílených vozidel ve více než desíti městech. Nejvíce jich je v Praze a v Brně. Mezi další města, kde lze carsharing využít, patří České Budějovice, Hradec Králové, Kolín, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Poděbrady a Svitavy.

V roce 2012 jezdilo po českých silnicích jen devět sdílených aut v jednom městě a je tedy zřejmé, že český carsharing rychle roste.

Mezi sdílenými auty výrazně převažuje model tzv. klasického carsharingu, kdy poskytovatel carsharingového systému dává k dispozici auta, jejichž je provozovatelem. V tomto modelu klienti nedávají k dispozici svá auta, ale využívají sdílená auta poskytovatele. Takto sdílených aut je nyní v ČR celkem 344 od čtyř aktivních poskytovatelů.

O Asociaci českého carsharingu (AČC)
AČC vznikla v roce 2015 a je dobrovolným profesním a zájmovým spolkem fyzických a právnických osob, které se věnují tématu sdílení aut. Impulsem pro vznik asociace byl rychlý růst carsharingu, který vyžaduje společnou koordinaci při plánování budoucích kroků a jednání s veřejnou správou.
Web asociace: ceskycarsharing.cz

Další informace

Ing. Stanislav Kutáček, Ph.D., předseda asociace
kutacek@autonapul.cz, tel: +420 736 643 394

Graf

Graf