Carsharing v ČR v roce 2015

Brno, 17. 3. 2015
Carsharing v ČR zažívá v posledních měsících prudký růst. Dle údajů nově vzniklé Asociace českého carsharingu nyní v ČR jezdí více než 100 sdílených automobilů.

Asociace českého carsharingu zveřejnila aktuální údaje o carsharingu v ČR. Z nich plyne, že je zde nyní k dispozici 108 sdílených vozidel v pěti městech – Praze, Brně, Plzni, Liberci a Ostravě. Ještě v roce 2010 jezdila po českých silnicích pouhá čtyři sdílená auta a je tedy zřejmé, že český carsharing prudce roste.

Mezi sdílenými auty výrazně převažuje model tzv. klasického carsharingu, kdy poskytovatel carsharingového systému dává k dispozici auta, jejichž je provozovatelem. V tomto modelu klienti nedávají k dispozici svá auta, ale využívají sdílená auta poskytovatele. Těchto aut je v ČR nyní celkem 90 od pěti různých poskytovatelů.

V modelu P2P (peer to peer) carsharingu jsou majiteli a provozovateli sdílených aut uživatelé systému, kteří svá auta dávají k dispozici ostatním. Poskytovatel carsharingového systému tedy provozuje jen platformu pro sdílení aut a nikoliv auta samotná. V P2P modelu nyní v ČR funguje 18 aut v systému od jednoho poskytovatele.

V českém carsharingu přibývají nejen auta, ale také firmy, které carsharing provozují. Firem, které na trhu aktivně působí, je aktuálně šest a další vstup na trh zvažují nebo jsou těsně před ním.

O Asociaci českého carsharingu (AČC)
AČC vznikla 19. 2. 2015. Je dobrovolným profesním a zájmovým spolkem fyzických a právnických osob, které se věnují tématu sdílení aut. Impulsem pro vznik asociace byl rychlý růst carsharingu v posledních měsících, který vyžaduje společnou koordinaci při plánování budoucích kroků a jednání s místními municipalitami.
Web asociace: ceskycarsharing.cz

Infografika

Infografika